Gmina Poświętne zaprasza!

"W zgodzie z naturą od najmłodszych lat"

wfosigwZespół Szkolno-Przedszkolny w Brudzewicach w minionym roku szkolnym realizował „Program edukacji ekologicznej „W zgodzie z naturą od najmłodszych lat" dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Łodzi". Łączny koszt zadania wyniósł 8906 zł. Program został dofinansowany w kwocie 7272,03 zł. Celem programu było zbliżenie dzieci do świata przyrody, kształtowanie mądrego współżycia z naturą poprzez poznanie walorów przyrodniczych województwa łódzkiego oraz propagowanie zdrowego trybu życia. W programie udział wzięło 40-cioro uczniów.

W ramach projektu zrealizowano wiele wycieczek, warsztatów, zajęć terenowych i stacjonarnych oraz ciekawe konkursy.

Podczas wycieczki do Januszewic dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych „Zwierzęta i rośliny naszych lasów" prowadzonych przez leśnika z Nadleśnictwa Opoczno. Dzieci dowiedziały się jakie gatunki roślin i zwierząt zamieszkują nasze lasy, które z nich znajdują się pod ochroną, jakie są metody zakładania upraw leśnych. Celem wyjazdu było zaszczepienie w młodym pokoleniu opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt.

„Jedzenie ma znaczenie" – na warsztatach o zdrowym odżywianiu uczniowie dowiedzieli się jaka żywność dostarcza sił i energii organizmowi, a jakiej należy unikać. W dużym stopniu dzieci zainteresowało rozszyfrowywanie etykiet na opakowaniach produktów. Dzięki zdobytej wiedzy mogły przygotować zdrowe drugie śniadania, które wzięły udział w konkursie „Jem zdrowo i kolorowo".

W styczniu odbył się międzyszkolny konkurs pt. „Młody przyjaciel przyrody". Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych z terenu gminy Poświętne. Konkurs wiedzy przyrodniczej dotyczył ochrony przyrody oraz ciekawostek ze świata zwierząt i roślin. Najlepsi otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Nie zabrakło również możliwości bliższego obcowania z przyrodą poprzez robienie zdjęć zwierzętom i roślinom w różnych ekosystemach, zwłaszcza w okresie zimowym – wyjątkowo trudnym dla natury. Swoje prace fotograficzne, dzieci mogły wystawić w konkursie pt. „Zwierzęta i rośliny ekosystemów". Najlepsze prace zostały nagrodzone.

W kwietniu zorganizowano wycieczkę do Parku Owadów „Mikrokosmosu" w Ujeździe. Celem wyjazdu było przybliżenie uczniom świata owadów. Podczas spaceru po parku uczestnicy wycieczki mogli podziwiać niezwykle ogromne figury owadów. W parku jest ich kilkadziesiąt m.in. biedronka, modliszka, ważka. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wiadomości o owadach. Zakończeniem tak wyjątkowej wycieczki po parku była zabawa na placu zabaw.

W programie przewidziano również wycieczkę do Arboretum w Rogowie i Dinoparku w Kołacinku, która odbyła się w maju. Podczas spaceru z przewodnikiem po ścieżce ery mezozoicznej, uczniowie oglądali modele dinozaurów. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziło muzeum z wystawą geologiczno- panteontologiczną. Tutaj można było zobaczyć skamieniałości sprzed wielu milionów lat. Podczas spaceru w Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie, dzieci zachwycały się pięknymi okazami kwitnących roślin, drzewami i krzewami Europy Środkowo Wschodniej. Na zajęciach w „Muzeum Lasu i Drewna" w Rogowie, uczniowie otrzymali karty z pytaniami i samodzielnie poszukiwali odpowiedzi na ekspozycjach muzealnych.

Podczas warsztatów, prowadzonych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła" w Łodzi, dzieci mogły poznać rośliny łąkowe oraz odkryć wielki świat małych stworzeń żyjących wokół nas. Wykonano piękne prace z wykorzystaniem roślin łąkowych.

„Cudze chwalicie swego nie znacie" – zgodnie z hasłem, nie mogło zabraknąć wycieczki do Spalskiego Parku Krajobrazowego. Dzieci mogły poznać zasady korzystania z zasobów naturalnych oraz jak racjonalnie gospodarować nimi.

Do innych atrakcji wycieczki należy zaliczyć zwiedzanie Zamku Kazimierzowskiego w Inowłodzu, spacer nad Zalewem Sulejowskim, zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy oraz zwiedzanie rezerwatu „Niebieskie Źródła."

W ramach programu szkoła pozyskała różne pomoce dydaktyczne m.in. multimedialny atlas do przyrody, lupy, mikroskop multimedialny, tablice ścienne.

Dzięki realizacji w/w programu dzieci mogły dostrzec zależność człowieka od środowiska naturalnego oraz uświadomić sobie wpływ działalności ludzkości na obecne i przyszłe losy naszej Ziemi.

Zainteresowanych większą ilością informacji na temat zrealizowanego projektu kierujemy na stronę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brudzewicach https://sphubala.edupage.org/ oraz na stronę: www.zainwestujwekologie.pl.

powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =