Gmina Poświętne zaprasza!

Oddali cześć i chwałę zamordowanym policjantom II RP

Dzień 9 listopada 2018 roku na stałe zapisał się w historii Gminy Poświętne jako święto pamięci o zamordowanych w 1940 r. w Kalininie funkcjonariuszach Posterunku Policji  w Poświętnem. Stało się to za przyczyną uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej czci i chwale: przodownika Franciszka Derka, starszego posterunkowego Stanisława Bąka oraz posterunkowego Franciszka Saara. Organizatorami tego podniosłego wydarzenia upamiętniającego na stałe ofiary mordu katyńskiego byli: wójt gminy Poświętne Michał Franas, komendant Wojewódzki Policji insp. Andrzej Łapiński oraz prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna Jarosław Olbrychowski. Podczas uroczystości obecni byli licznie zaproszeni przez organizatorów goście, w tym m.in.: przedstawiciel posła na Sejm RP oraz wojewody łódzkiego, reprezentanci władz samorządowych, naczelnicy i funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, członkowie Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, hubalczycy, przedstawiciele Lasów Państwowych, druhowie z jednostek OSP, dyrekcja, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Poświętnem oraz Filii w Dębie, kierownicy jednostek gminnych i mieszkańcy. Jednak najważniejszymi gośćmi całych uroczystości byli potomkowie zamordowanych policjantów, których rodziny czekały aż 78 lat na tak godne upamiętnienie swych przodków.



Uroczystości rozpoczęła dokładnie o godz. 11 msza św. odprawiona w Bazylice MB Świętorodzinnej w Studziannie. Liturgia koncelebrowana była przez kapelana Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi ks.  ppor. Jacka Syjuda oraz proboszcza Parafii w Studziannie ks. Jerzego Cedrowskiego. Po zakończonej modlitwie uczniowie Szkoły Podstawowej w Poświętnem zaprezentowali w murach bazyliki wzruszający, ujmujący oraz bardzo emocjonalny montaż słowno-muzyczny, który w niezwykle sentymentalny i duchowy sposób przybliżył wszystkim tragedię zamordowanych policjantów oraz ich rodzin. Spektakl dostarczył wielu wzruszeń oraz sprawił, że w sercach odżyły na nowo emocje związane z tamtymi wydarzeniami.

Po zakończonej części artystycznej przyszedł czas na oficjalne odsłonięcie pamiątkowej tablicy, stąd uroczystości przeniosły się do parku św. Marka. Powitania rodzin i potomków zamordowanych policjantów oraz przybyłych gości dokonał wójt Michał Franas. W swym słowie odniósł się do podniosłości chwil, których jako włodarz gminy może być organizatorem oraz uczestnikiem.

Po wystąpieniu włodarza gminy, przedstawiciel posła na Sejm RP Roberta Telusa odczytał list od nieobecnego na uroczystościach parlamentarzysty ziemi opoczyńskiej. W dalszej kolejności odczytane zostały również listy od wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau oraz Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka. Słowo o dążeniach do upamiętnienia wszystkich zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku funkcjonariuszy przedwojennej Polskiej Policji wygłosił również prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Jarosław Olbrychowski. Nie zabrakło też słów wdzięczności i dumy wygłoszonych przez przedstawicielkę rodzin i potomków ofiar Aurelię Klimkiewicz, która na uroczystość przyjechała specjalnie z Kanady, gdzie mieszka już od prawie 40 lat.

Po odczytaniu aktu upamiętnienia zamordowanych policjantów przez sekretarz gminy Poświętne Marię Grzybek symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonała w asyście przedstawicieli rodzin ofiar wnuczka przodownika Franciszka Derka - Grażyna Olczyk. Po tym ważnym momencie przyszedł czas na krótką modlitwę i poświęcenie nowego miejsca pamięci patriotycznej w gminie Poświętne, którego dokonali wspólnie - ks. ppor. Jacek Syjud oraz ks. Jerzy Cedrowski. Następnie przyszedł czas na złożenie kwiatów przez poszczególne delegacje oraz zapalenie zniczy.

Po zamknięciu oficjalnych uroczystości uczestnicy udali się do Szkoły Podstawowej w Poświętnem, gdzie zorganizowana została wystawa poświęcona Polskiej Policji z okresu II Rzeczypospolitej.

Tablica ku czci zamordowanych funkcjnariuszy Posterunku Policji w Poświętnem została ufundowana przez Gminę Poświętne.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =