Nowoczesna ekopracownia dla uczniów z Gminy Poświętne
W Zespole Szkół Samorządowych im. Jana III Sobieskiego w Poświętnem odbyło się uroczyste otwarcie ekopracowni „Odkrywcy świata”. Pracownia została zrealizowana z inicjatywy wójta Gminy Poświętne Michała Franasa przy poparciu Rady Gminy Poświętne oraz prawie 80-procentowym udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Nasza Eko-pracownia”. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 34 268,10 zł. Otwarcie ekopracowni uświetniła akademia szkolna o tematyce ekologicznej przygotowana przez uczniów ZSS w Poświętnem, a przecięcia tradycyjnej wstęgę dokonali wspólnie: wójt Gminy Poświętne Michał Franas, przewodniczący Rady Gminy Poświętne Przemysław Skrzypek, zastępca wójta Maria Grzybek, dyrektor ZSS w Poświętnem Bogusław Fidelus oraz przedstawicielka Rady Rodziców Agnieszka Kośka. W uroczystościach otwarcia ekopracowni oprócz władz gminy i kierownictwa szkoły uczestniczyli również radni i radne Rady Gminy Poświętne, sołtysi, nauczyciele, uczniowie szkoły i ich rodzice. List z gratulacjami zwieńczenia przedsięwzięcia w imieniu Zarządu Województwa Łódzkiego przesłał wicemarszałek Województwa Łódzkiego Artur Bagieński.
W ramach realizacji projektu przerowadzone zostały prace remontowe pomieszczenia ekopracowni polegające na montażu nowej wykładziny podłogowej oraz wymianie istniejącego oświetlenia na lampy typu LED. Pracownia została wyposażona również w nowe elementy umeblowania i dekoracji: ławki i krzesełka dla uczniów, biurko i krzesło dla nauczyciela, szafki, regały, tablice korkowe, rolety, szafkę z umywalką, pojemniki na mydło i ręczniki papierowe oraz fototapetę ścienną.
Najważniejszą zmianą dla uczniów są natomiast nowoczesne pomoce dydaktyczne, z których będą mogli korzystać rozwijając swe pasje i zainteresowania w zakresie biologii, chemii, geografii i przyrody. W zdobywaniu wiedzy szczególnie pomocna będzie tablica interaktywna wyposażona w wizualizer i głośniki. Wśród nowych pomocy dydaktycznych znalazły się również m.in.: mikroskopy, modele anatomiczne człowieka (tułowia, oka, ucha), szkielet człowieka, modele komórki zwierzęcej i roślinnej, zestawy do badania wody i gleby, zestawy preparacyjne, lupy, atlasy przyrodnicze i anatomiczne, plansze i mapy ścienne (chronione gatunki rośliny i zwierzęta, gatunki grzybów, parki narodowe w Polsce, prawidłowa segregacja odpadów, mapy Polski, układ okresowy pierwiastków), pomoce multimedialne (filmy DVD o ekologii, plansze do tablicy interaktywnej, bazy wiedzy z przyrody, biologii i chemii), globusy, kompasy i lornetki.
Po symbolicznym otwarciu nowej pracowni największym zainteresowaniem zgromadzonych osób cieszyły się pomoce dydaktyczne, a głównie mikroskopy, modele anatomiczne oraz tablica interaktywna. Niemniej jednak uwagę wszystkich przykuła także fototapeta przedstawiająca walory przyrodnicze i krajobrazowe gminy Poświętne, a w szczególności związane z malowniczym obrazem rzeki Pilicy.
Utworzenie ekopracowni „Odkrywcy świata” to tylko część realizowanego projektu w ramach, którego w aktualnym roku szkolnym odbędą się 23 wydarzenia i zajęcia zawiązane z edukacją ekologiczną, a wśród nich m.in. spotkania uczniów z leśnikiem i dietetykiem, warsztaty ekologiczno-przyrodnicze, wycieczka edukacyjna, akcja sadzenia drzewek, rajd rowerowy, konkurs fotograficzny, obserwacje terenowe. Część wydarzeń została już zrealizowana m.in. odbyła się akacja sprzątania świata, przeprowadzona została zbiórka makulatury, utworzone zostało koło ekologiczno-biologiczno-chemiczne „Odkrywcy świata”. Ponadto przez cały rok szkolny uczniowie będą prowadzić selektywną zbiórkę odpadów i elektro-odpadów oraz sprawować opiekę nad hodowlą roślin doniczkowych w ekopracowni.
Dla porównania zdjęcia poniżej obrazują naszą pracownię w swym stanie faktycznym jeszcze w ubiegłym roku szkolnym: