Gmina Poświętne zaprasza!

Kolory Polski powróciły do Gminy Poświętne

Po ośmiu latach przerwy Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” ponownie zawitał do Gminy Poświętne. Na zaproszenie wójta Michała Fransa oraz ks. proboszcza Jerzego Cedrowskiego w murach barokowej bazyliki w Studziannie zaprezentowało się ponad 100 artystów. Dzięki nim od godz. 19 wybrzmiał niepowtarzalny koncert pn. „Mistrzowski Mozart”, stanowiący wykonanie Wielkiej Mszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Oprócz wspaniałych artystów koncert zgromadził równie wspaniałą oraz liczną widownię, która wypełniła niemal po brzegi mury świątyni. Na koncercie obecni byli również goście jak i gospodarze miejsca – sekretarz gminy Maria Grzybek (reprezentująca wójta), przewodniczący Rady Gminy – Kazimierz Wiechecki z małżonką oraz proboszcz parafii w Studziannie ks. Jerzy Cedrowski.

Wśród artystów i wirtuozów muzyki symfonicznej znaleźli się m.in. Iwona Socha – sopran, Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Tomasz Zagórski – tenor, Wojciech Gierlach – bas, Paweł Przytocki – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ.

Zanim jednak rozpoczęła się uczta związana z wykonaniem muzyki wielkiego mistrza Mozarta, przybyłych uczestników wydarzenia powitali wspólnie – sekretarz gminy Poświętne Maria Grzybek oraz proboszcz parafii w Studziannie ks. Jerzy Cedrowski.

Koncert zgromadził  wielu sympatyków zarówno twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta jak i w ogólnym wymiarze – dzieł muzyki symfonicznej. Wielkie wręcz monumentalne dzieło austriackiego mistrza, które oscyluje pomiędzy modelem teatru operowego, a barokowymi wzorcami muzyki sakralnej niezwykle komponowało się wraz z barokowym wnętrzem świątyni. Miejsce koncertu, dodawało wydarzeniu wzniosłości  i pewnej niepowtarzalności.

Uczta muzyczna jaką przygotowali artyści zakończyła się długimi oklaskami oraz licznymi dowodami uznania i wdzięczności. Solistki, soliści, dyrygent oraz osoba odpowiedzialna za przygotowanie chóru oprócz wielu serdecznych słów podziękowania i gratulacji, otrzymali z rąk gospodarzy miejsca również urokliwe bukiety kwiatów. 

Po długich owacjach powstałej publiczności nastąpiła jeszcze mała uroczystość muzycznej rodziny. Obecny na koncercie dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben pożegnał odchodzących na artystyczną emeryturę: chórzystkę i chórzystę. Tak jak chwilę wcześniej również i wtedy nie zabrakło wielu ciepłych słów uznania i serdeczności oraz okazjonalnych kwiatów.
Warto wiedzieć, że Wielka Msza c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta to kompozycja równie wspaniała, jak jego słynne Requiem. Zwana jest Wielką ze względu na potężnie zakrojony plan dzieła i bogactwo środków wyra¬zu. Mało kto wie, że ta msza – podobnie jak późniejsze Requiem – pozostała niedokończona.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =