Gmina Poświętne zaprasza!

Edukacyjna wycieczka na półmetek wakacji

W dniu 7 sierpnia br. w ramach realizacji letniego wypoczynku dla dzieci z terenu gminy Poświętne zorganizowana została wycieczka edukacyjna, której głównymi celami były bardzo interesujące miejsca – Jaskinia Raj, Zamek w Chęcinach oraz Geopark Kielce - Centrum Geoedukacji. Wyjazd, w którym udział wzięło 40 dzieci został sfinansowany przez wójta Michał Franas oraz ze środków Gminnej Komisji Profilaktyki, której od wielu już lat przewodniczy radny Zdzisław Serafin.

Wakacyjnej eskapadzie młodych mieszkańców z wszystkich trzech szkół funkcjonujących na terenie gminy Poświętne towarzyszyły bardzo dobre warunki atmosferyczne. Dzień wielu atrakcji rozpoczął się od zwiedzania słynącej w całym kraju ze swego piękna krasowej Jaskini Raj. Prawie dla wszystkich uczestników wyjazdu była to pierwsza okazja by poznać jedną z największych atrakcji Gór Świętokrzyskich, zachwycającą bogactwem oraz różnorodnością kalcytowych form naciekowych. I choć była to dopiero pierwsza część wielu atrakcji jakie czekały na dzieci tego dnia, to dostarczyła już wszystkim wielu pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.

Kolejnym punktem na mapie wycieczki był Zamek Królewski w Chęcinach. Tajemnice i historię tej średniowiecznej warowni przybliżył wszystkim przewodnik, który prezentując poszczególne części budowli przestawił zarazem wiele ciekawostek. Nie zabrakło także innych atrakcji jak np. pokaz średniowiecznego tańca dworskiego czy nauka strzelania z łuku.

Po chwilach spędzonych na zamku przyszedł czas na mały relaks oraz uzupełnienie energii, na dalszą część dnia. Po dłuższej przerwie na posiłek wszyscy udali się do Geoparku Kielce – Centrum Geoedukacji. Tutaj uczestnicy wycieczki dzięki interaktywnej wystawie o nazwie „Chronos” oraz przemiłym przewodnikom poznali historię geologiczną naszego kraju. Liczne modele, foto-symulacje, skamieniałości, figury dawnych zwierząt i roślin w bardzo obrazowy sposób pozwoliły zrozumieć proces zachodzących zmian na naszej planecie na przestrzeni kilku okresów dziejowych. Z równie dużym zainteresowaniem młodych mieszkańców gminy spotkały się zorganizowane w Centrum Geoedukacji warsztaty szlifowania skał. Co bardzo istotne, po zakończeniu zajęć każdy uczestnik mógł pochwalić się osobistą pamiątką (oszlifowaną skałą wapienną), którą przygotował pod okiem instruktorów. 

Choć wielogodzinna podróż kosztowała wszystkich wiele wysiłku fizycznego i umysłowego to powrót do domu odbywał się we wspaniałych humorach.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =