„Cała Polska czyta dzieciom” w Filii Biblioteki Gminnej w Dębie
W ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzoną w Filii Biblioteki Gminnej w Dębie włączają się kolejne znakomite osoby. Dotychczas w spotkaniach z dziećmi i wspólnym czytaniu bajek w których udział wzięli: wójt Gminy Poświętne – Michał Franas, jego zastępcą – Maria Grzybek, sołtys wsi Dęba – Leszek Wiechecki. Akcja doczekała się jednak kontynuacji również w okresie wakacji. Przystąpili do niej radny gminy Poświętne – Zdzisław Serafin oraz rodzima poetka Anna Wojnowska.
Na zaproszenie Ewy Żak przybyły gość przeczytał uczniom klasy III bajkę „Czy warto kłamać? Czyli o tym, że prawda zawsze wychodzi na jaw” autorstwa Nele Moost. Bajka w wykonaniu radnego zachwyciła odbiorców – dzieci nie mogły usiedzieć na swoich krzesełkach, z ciekawością zaglądały w książkowe ilustracje i co chwilę wybuchały śmiechem. Przedstawiona historia stała się pretekstem do rozmowy o tym, czy rzeczywiście warto kłamać i co sami uczniowie o kłamstwie myślą. Radny oraz wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły, rozmawiał z uczniami również o szkole, o wakacyjnych planach, a także o podróżowaniu pociągiem – niegdyś i dziś. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się także tego, na czym polega praca radnego i jakie zadania wykonują samorządowe władze gminy.
Z kolei spotkanie z poetką Anną Wojnowską – autorką tomiku wierszy „Objęcia strachu” – zorganizowane zostało w 50. rocznicę śmierci znakomitego poety Jana Brzechwy. Przybyłe do gmachu biblioteki dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały kilku pięknie wyrecytowanych przez Annę Wojnowską utworów poety oraz dwóch innych bajek: „Królewna Śnieżka i siedem sówek” oraz „Camilla, niezbyt szczupła księżniczka”. Wiersze i bajki w interpretacji zaproszonego gościa wywołały szeroki uśmiech na ustach dzieci. Bajki w takim wykonaniu mogłyby trwać i trwać. Zaprezentowane opowieści stały się również pretekstem do rozmów o tym co tak naprawdę stanowi wartość w człowieku, a także o tym, że najważniejsze jest bycie sobą, nie zaś dążenie do ideału ponad wszystko. Podczas spotkania ze strony uczniów padło wiele pytań dotyczących tematyki utworów poetki, pracy twórczej oraz publikacji kolejnych utworów. W ramach spotkania sami uczniowie również recytowali wiersze Jana Brzechwy, a także wykonywali ilustracje do wybranych utworów poety. To bardzo miłe spotkanie wypełnione piękną poezją zakończyło się słodkim poczęstunkiem.